Menu

Orkiestra Świętego Mikołaja

28 lipca 2021 - Aktualności, Artyści
Orkiestra Świętego Mikołaja

Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych i docenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Powstali ponad trzydzieści lat temu. W tym czasie zmieniał się zarówno ich skład, instrumentarium, jak i styl muzyczny. Niezmienny pozostał jedynie ich wysoki poziom artystyczny. Przez kolejne trzy dekady swojego funkcjonowania stwborzyli ponad dziesięć albumów. Wszechstronność muzyki, którą zawarli na kolejnych swoich wydawnictwach, ukazuje niezwykle szerokie horyzonty artystyczne, kryjące się za projektem. Na ich twórczość składa się także przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się tak do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Ich różnorodność stylu przejawia się również w szerokim wachlarzu wykorzystywanych brzmień; na ich nagraniach usłyszymy feerię barw dźwiękowych, realizowanych na tak różnych instrumentach jak cymbały, nyckelharpa, fujarki pasterskie oraz mandola, koboz czy dutar. W ostatnich latach Orkiestra św. Mikołaja przeszła wewnętrzną metamorfozę. W zespole pojawili się basista Zbyszek Kowalczyk i perkusista Jacek Warszawa. Każdy z nich wniósł swój oryginalny styl wywiedziony z muzyki popularnej. Dzięki temu nowa sekcja rytmiczna nadała charakterystyczną pulsację nowym piosenkom, w których oprócz folkowego brzmienia znajdzie się miejsce i na reggae, i na progresywno-rockowe eksperymenty. Tak ujęta muzyka pozwala odbiorcy odczytywać przekaz Orkiestry św. Mikołaja jako zjawisko osadzone w głębokiej tradycji muzycznej, które jednocześnie daje powiew aktualności i żywotności zjawiska, jakim jest folk.

Skład zespołu:

Anna Kołodziej  – skrzypce, nyckelharpa, mazanki, śpiew;
Zbyszek Kowalczyk – gitara basowa, śpiew;
Jacek Warszwa  – perkusja;
Bogdan Bracha – skrzypce, flety pasterskie i instrumenty stroikowe, śpiew;
Marcin Skrzypek – cymbały, gitara, mandolina, koboz, śpiew.

Orkiestra św. Mikołaja nagrała 13 albumów: „Mody i Kody” – CD 2016; „Drugi koncert” – CD 2010; „Nowa Muzyka” – CD 2007 – dwupłytowy album, na który składa się CD „Nowa Muzyka” i CD „Stara Muzyka” stanowiący wybór utworów z lat 1994-2004; „Lem – agination” – CD 2007; „Huculskie Muzyki” – 2006 – Wirtualne Gęśle – najlepsza płyta folkowa 2006 roku w plebiscycie internautów, III miejsce w konkursie „Folkowy Fonogram Roku 2006”; „O miłości przy grabieniu siana” – CD 2004; „Jeden koncert” – CD 2002; „Z dawna dawnego” – MC i CD 2000; „Kraina Bojnów” – MC i CD 1998 ,reedycja CD 2012 – Folkowy Fonogram Roku 1998; „Czas do domu” – MC i CD 1997; „Z wysokiego pola” – MC 1994; „Muzyka gór” – MC 1992 i reedycja CD 2006.

            Nagrania zespołu znalazły się też na kilkunastu kompilacjach, między innymi: Pofolkuj sobie (2000), Potańcuj sobie (2000), The Musical Journey To Poland, Bardentreffen 2004 (2004), Polska Rootz (2009), Folkowo (2010)

            Orkiestra św. Mikołaja zagrała ponad 2000 koncertów w 17 krajach Europy (Irlandia, Szwecja, Białoruś, Ukraina, Litwa, Mołdowa, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Francja, Holandia, Belgia, Rosja, Słowacja, Czechy, Węgry, Finlandia) i w Malezji na Rainforest Festival. Inne prestiżowe koncerty to koncert na Festiwalu „Colours of Ostrava” , koncert na festiwalu „Kraina Mrij” ,  koncert „Mikołaje i przyjaciele” – Noc Kultury 2012, transmitowany koncert w Studiu im. A. Osieckiej – Pr III PR; koncert transmitowany w Radiu Gdańsk , koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie,  w Southend-on-Sea; Deventer i Haarlem, Moskwa i Festiwal „Pustyje Hołmy”, Helsinki „Midsommar”, Muenster, Serpa w Portugalii, Nagymaros a Duna na Węgrzech , Körro i Rörun w Szwecji, sześciokrotny występ w Studiu Koncertowym S1 im. W. Lutosławskiego transmitowany przez II Program Polskiego Radia, XI Przystanek Woodstock;  Praga, Bardentreffen – Norymberga; Festiwal „Sheshory” – Ukraina; Kiszyniów, Kijów, Falun w Szwecji , Kowno Święto Kultury Łemkowskiej „Watra” w Zdyni , Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Sfinks Festival – Belgia; Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie; „Jazz – Fair Festival”, legendarny koncert „Voo Voo i Przyjaciele” w kamieniołomach w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Muzyki Folkowej Europejskiej Unii Radiowej w Rudolstadt, Festiwal Rockowy w Jarocinie i wiele innych.

tekst: Materiały promocyjne zespołu